TÜRK VE MÜSLÜMAN OLMAK


Photo-0259Bu yazımda yaşantım boyunca en çok önem verdiğim yaşam biçimim ve ilkelerime ışık tutan TÜRK VE MÜSLÜMAN olmanın gururu-mutluluğu ve dikkat edilmesi gereken bir varlığı konu seçmiş bulunmaktayım.
Evet önce mutluluk dedim yeryüzünde yaşam boyunca tüm toplumların törelerine bağlılığı ,sosyolojik sevgi-saygı,kadına verilen önem,temizlik adalet anlayışı ve daha saymakla bitmeyecek beşeri sosyal kazanım ve özellikleri açısından örnek ile mesnetleri çoktur Türk ırkı genetiğine özel üstünlükleri diğer milletler ile baz alındığında mukayese edilemeyecek kadar çok fazla olduğu görülmektedir.
Birde bu millet 8.yy dan sonra İslamiyet ile şereflenince. Türklüğün tüm kazanımları kendisine en uygun din olan İslamiyetin farz ve sünnetleri ile pekiştirdiğinde tüm milletlerin hayran kaldığı bir sosyo-beşeri sentez ortay çıkmıştır.
Ulu önder Gazinin dediği gibi “ Benim yaradılışımda fevkâlade olan bir şey varsa, Türk olarak dünyaya gelmemdir”.ne de güzel demiş Atatürk Türk olmanın bütün güzelliğini yansıtmış bu deyişinde.
İslam dininin aile ve toplum ilişkilerinde ki kuralları güzel dinimizin gerekçeleri Türklük ile kaynaştığında örnek insan profili ortaya çıkmıştır.İslamiyet güzel ahlaktır. İyi bir müslüman çevresine örnek olmalıdır.
kader bu kusursuz dercede iki güzelliği birleştirmiş Türke İslamiyetin bayraktarlığını nasib etmiş Türkte bu görevi başarı ile yerine getirmiştir.
Osmanlı bunun en güzel örneğidir.Türk-İslam sentezi bu başarının anahtarlarından biridir.Şu konuda Osmanlı da millet kavramı yoktu küresel ulusların birleşimi ile çok çeşitli ulusları,tebaaları bünyesinde barındırmış diyenlerin görüşüne saygımız vardır.Ancak Türk-İslam sentezinin başarısının Osmanlının başarısında payı yoktur diyenlere de katılamayız.
Malazgirtten Kosovaya,Prevezeden Çanakkaleye kadar kazanılan zaferler bunun en güzel örnekleridir.
Allaha şükürler olsun Türk ve Müslümanım….

Reklamlar

25/01/2009 tarihinde HAKAN KAYA, MAKALE - YAZI içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Yanıt Bırakın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: