ARTAN ŞİDDET OLAYLARI- 18 HAZİRAN 2009 BURSA GÜNDEM GAZETESİ


Resim 003Ne yazık ki son zamanlarda gazetelerin üçüncü sayfası diye tabir edilen hadiseleri çok çok aşan vahşete varan üzücü olaylara millet olarak şahit olmaktayız.

Mardin Bilge Köyü düğün baskını sonucunda oluşan katliam ,Münevver Karabulut – C.Garipoğlu vahşeti , geçtiğimiz yıl Bursa da yaşanan annesini boğup hunharca öldüren 17 yaşındaki M.F.nin psikopatlık sınırını zorlayan olay,Siirt’ te töre cinayeti ve daha nice toplumsal felaketler.

Köy düğünü baskınına bakıyoruz bu katliamın arkasında ki neden kız meselesi.Nişan evini basanlar nişanlanan genç kızı kendi oğulları ile evlendirmek istemesi
ve bu talebin geri çevrilmesi ve sonuç 47 ölü. Bu rezaletin bahanesini anlatabilecek hiç bir kelime bulamıyorum.Hangi sebep o katliam sonucu öksüz ve yetim kalan
günahsız çiçeklerin acısını dindirecek hangi bahane onları avutacak.O çiçeklere büyüdüklerinde yılların anne-baba özlemini hangi kanun hangi töre anlatır.

Münevver Karabulut vahşeti ise tam anlamıyla toplumsal dramımızı yansıtmakta.Anne ve babalara ibret niteliğinde dersler çıkarılacak üzücü bir olaydır.Maalesef üzücü olanda basından takip ettiğimiz üzere böyle bir vahşetin aktörü olan malum şahıs adına sosyal paylaşım sitelerinde destek gruplarının kurulması ve bu olayın vahameti ve ciddiyetini anlayamayan dengesizlerin bulunmasıdır.Ebeveynlere çocukların yetiştirilmesi esnasında yaşanılan tüm zahmetlere rağmen ilgi ve takip ayarının
mutlak suretle en hassas bir şekilde yürütülmesinin önemini arz etmektedir. Çocukların yetiştirilmesi ve eğitiminde başarı için; dadı,özel matematik veya piyano derslerinden ziyade toplumumuzun örf ve adetlerine göre yakışır şekilde aile eğitimi almaları gerekmektedir.Aksi takdirde para ile şımartılan cinayet zanlısı C.Garipoğlu gibi canavarlar toplumda peydahlanarak ocaklara ateş düşürmeye devam edeceklerdir.

Geçen sene ülke gündemine düşen Bursa da internet sitesinde ” annemi nasıl öldüreyim ? bıçakla mı,zehirle mi,boğarak mı ?” diye forum oluşturan
M.F.’ nin annesini bıçaklayıp boğduktan sonra satırla parçalara ayırarak son yılların insanı şoke eden bu kadar da olur mu ? dedirten cinayeti.
Siirt’ te meydana gelen üzücü hadise sonucu aile içi töre cinayeti,
günlerce sabah programlarında ülke gündemini meşgul eden insanın dünyada ki en değerli varlığı olan kendi yavrusunu erkek arkadaşı ile işbirliği yaparak nasıl öldürebildiği…

Toplum olarak hangi konumda olduğumuzu tüm dünyanın sosyal yapısı, aile örf-gelenekleri gerek hak dinimiz islamiyetin ve ırkımızın kazandırdığı özellikler ile örnek bir seviyeden hangi durumlara geldiğimizi yukarıda saydığım üzücü olaylar bize göstermektedir.

Bu tarz olaylara meyilli kişilikleri de yazılı ve görsel medyanın özendirici haberleri ve internet aleminin gençleri kandırmaya yönelik ateizm, satanizim, vb… gibi sapkınlıklara teşvik etmesi,aile içi eğitimimizin toplumsal kargaşa,huzur eksikliği sebebi ile zayıflaması ve hepsinden önemlisi gençleri hedef alan ülkemizi zayıflatmak isteyen misyonerlik faaliyetleri ile milli ve maneviyat kalemizi düşürmeye niyeti bozuk çevrelerin çalışmaları sebebiyet vermektedir.
Ülke olarak bu olayların önüne geçebilmemiz için devletimiz ve yasa koyucular her türlü önlemi almalı basınımız üstüne düşen görevi yerine getirmelidir. Eğitimimiz de ki müfredatımızda milli ve manevi değerlerimizi daha iyi anlatabilmeli ailelerde bu aşamalar esnasında üstüne düşen görevi yerine getirmeli çocukların ihtiyaçlarının sadece pahalı oyuncak-giysi ve okullar olmadığının farkına varmamız gerekmektedir.

18 Haziran 2009 BURSA GÜNDEM GAZETESİ
http://www.bursagundem.com
http://www.hakankaya.wordpress.com
insmuhhakankaya@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s