AYASOFYA GERÇEĞİ- 07 TEMMUZ 2009 BURSA GÜNDEM GAZETESİ KÖŞE YAZISI


image60AYASOFYA GERÇEĞİ

Ayasofya Camisinin tekrar ibadete açılmasının ne kadar hassas bir konu olduğu tartışılmaz. Günümüz itibari ile 1934 senesinden beri ibadete kapalı tam 75 yıl geçmiştir. Ayasofya Camii Bakanlar kurulu kararıyla 1934 ‘te cami’likten çıkarılmıstır.Milletler için bazı olaylar vardır.Bu olaylar benzerleri çok olsa bile diğerlerine gore daha anlam taşımaktadır.
Anadolu’da ya da İstanbul ‘da herhangibir mahalle-köy camisini müze yapabilirsiniz.Üstelik sabah namazı cemaati olarak neredeyse 1-2 safı dolduramayan camilerimiz olduğu sürece.Fakat AYASOFYA Camisi ibadete kapatılmamalıdır.Ayasofya Fetih demektir.Konstantinopolisin İstanbul olmasının en anlamlı sembolüdür. 3 kıtaya yayılmış sadece ümmetin huzuru ve güveni için değil gayri müslim tebaalara ve devletlere en güçsüz zamanında uzak kıta bile olsa imkanlarını zorlayarak yardıma koşan bir cihan devletinin mirasıdır.Türkiye Cumhuriyeti bu cihan devletinin son temsilcisi değil mi ?
Duyarlı çevreler tarihsel süreç içerisinde konu hakkında çeşitli girişimlerde bulunmuş. Bu çalışmaların hepsi caminin tekrar ibadete açılması manasında menfi sonuçlanmıştır.Belki bu çalışmalar tam kamuoyu desteği alamamıştır.Maksat gerektiği gibi izah edilememiştir.Konu hakkında yapılan son girişim Sürekli Vakıflar Tarihi Eserler ve Çevreye Hizmet Derneği, “Bakanlar Kurulu’nca alınacak bir karar ile Ayasofya Camisi’nin müzeye çevrilmesini ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın kaldırılarak, ülke çıkarlarının gerektirmesi halinde müze vasfı korunarak söz konusu caminin ibadete açılmasına yönelik bir düzenleme yapılması” istemiyle Başbakanlığa başvurmuş, Başbakanlık bu isteme yanıt vermemişti. Dernek bunun üzerine, 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptali istemiyle 2008 yılında Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay Onuncu Dairesi, Ayasofya Camisi’nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı oy birliğiyle reddetti Sözleşme hükümlerinin bir gereği olarak oluşturulan Dünya Miras Listesinin de UNESCO’ya bağlı Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenerek bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilmiş doğal ve kültürel varlıkları gösterdiği ifade edilen kararda, kültürel bir miras niteliği taşıyan İstanbul’un tarihi alanlarının da 6 Aralık 1985’te Dünya Miras Listesine dahil edildiği hatırlatıldı.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) ‘in müjdesine nail olmuş fetihin komutanı Fatih Sultan Mehmet Han ‘ın Ayasofya Camii hakkında ki fermanı hatırlayalım…
” İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse,Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyyen laneti onun ve onların üzerlerine olsun; azapları hafiflemesin; haşr gününde yüzlerine bakılmasın.Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.
Allah’ın azabı onlaradır.Allah işitendir, bilendir.”
Ayasofya Camisinin müze olarak kalmasının ne UNESCO Dünya miras listesi ne de Avrupa Birliği müzakereleri ile izahati yapılabilir.Fatih Sultan Mehmet Han’ın ve fetih şehitlerinin 75 senedir sitemlerini…Bu durum karşısında Fatih Sultan Mehmet Han şu an yaşasa nasıl bakabilirdik yüzüne diyerek çok merak ediyorum.

http://www.hakankaya.wordpress.com
e-posta: insmuhhakankaya@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s