Putin’den ABD’ye şok sözler


Russia EU GasRusya Başbakanı Vladimir Putin gazetecilere yaptığı açıklamada ABD’nin uluslararası meseleler karşısında tek taraflı yaklaşımına değinerek bugün kimse kendini dünyanın jandarması olarak göremez dedi.
Putin, soğuk savaş döneminin bitmesiyle birlikte ABD yöneticilerinin uluslararası kanunları hiçe sayarak diledikleri gibi davranacakları zehabına kapıldıklarını ileri sürerek “bu gün artık herkesin de bildiği gibi günümüz şartlarında dünyada hiç kimse dünya imparatorluğu çığırtkanlığında bulunmamalıdır” dedi.

ABD’nin Kafkas politikalarını da eleştiren Putin, Amerikalılar politikalarında sadece kendi çıkarlarını düşünüyorlar, diğer ulusların menfaatlerine ise hiçbir değer vermiyorlar. ama günümüzde uluslararası ilişkiler alanında herkes tarafından kabul edilmiş kurallar ve kurumlar bulunmaktadır ve herkesin buna riayet etmesi gerekmektedir açıklamasında bulundu.

Uluslararası meseleler karşısında batının ve NATO’nun pasif kaldığını da iddia eden Putin Batılı ülkelerin ABD’nin baskısı altında olduğunu ileri sürdü. NATO’nun ve ABD’nin liderliğinde hareket eden ülkelerin heterojen bir yapıda olduklarını ileri süren Rusya başbakanı Vladimir Putin, bu ülkelerin çoğunun ABD’nin görüşlerine uymayan düşüncelerini dile getirmekten sakındıklarını açık yüreklilikle söyleyebilirim dedi.

Açıklamalarının sonunda Putin bu gün artık ülkelerin küresel düzeyde işbirliğine ve anlaşmaya daha bir önem verdiklerini dile getirerek bu işbirliği temayülünün giderek artacağını ifade etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s