BETONARME YAPILARDA KOLON – KİRİŞ BİRLEŞİM BÖLGELERİ VE ETRİYE SIKLAŞTIRMASININ ÖNEMİ


BETONARME YAPILARDA KOLON – KİRİŞ BİRLEŞİM BÖLGELERİ VE ETRİYE SIKLAŞTIRMASININ ÖNEMİ
image124

Kolon-kiriş birleşim yerlerinde Binaların kolon uçlarından kırıldığı düşünülürse, bu bölgelerde etriyenin (sargı donatısı) ne derece önemli olduğunu görebiliriz.99C_c7
Kolon düşey açılımı incelendiğinde, kolon-kiriş birleşim bölgesinde max 10 cm arayla ( normal ölçü 5 cm arayla) etriye olduğu, ancak bunun uygulamada demirçinin işgüzarlığı nedeniyle çoğu zaman yapılmadığı unutulmamalıdır.
47B_c9
Kontrol mühendislerine düşen görev, kontrol sırasında bunların yapılmasını sağlamaktır. İmalat sırasında kirişler yapılırken bitişik olarak etriyeler yerleştirilir, kiriş askıdan indirildiğinde de etriyelerin aralıkları ayarlanıp bağ teli ile sabitlenerek imalat standartında yapılmış olur. Böylece etriye, kendisine en çok ihtiyaç duyulan kritik bölgede yer almasıyla dayanımı artırmış, kolon-kiriş bağlantı noktasının deprem etkisiyle kırılmasını önlemiş olur.

About these ads

Hakan KAYA - İnşaat Mühendisi hakkında

1979 BURSA DOĞUMLU HAKAN KAYA İLK VE ORTA ÖĞRENİMİNİ BURSA DA TAMAMLAYIP LİSANS EĞİTİMİNİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNDEN 2003 YILINDA BAŞARIYLA MEZUN OLUP İNŞAAT MÜHENDİSİ ÜNVANI ALMAYA HAK KAZANMIŞTIR. VATANİ GÖREVİNİ DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI İSKENDERUN BAKIM ONARIM İSTİHKAM KOMUTANLIĞINDA DERUHDE EDEREK DENİZ MÜHENDİS TEĞMEN OLARAK TERHİS OLMUŞTUR. MESLEĞİNE BURSA UZMAN YAPI DENETİMİ LTD.STİ. KONTROL MÜHENDİSLİĞİ İLE BAŞLAYAN HAKAN KAYA TOKİ PROJELERİNDE MESLEĞİNİ DEVAM ETTİRDİ.DAHA SONRA BÜYÜKŞEHİR YAPI DENETİMİ LTD.ŞTİ. BURSA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNİ GERÇEKLEŞTİREN HAKAN KAYA 2006 YILINDA GÖREVE BAŞLADIĞI MUSTAFAKEMALPAŞA BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNDE ALT YAPI SORUMLUSU OLARAK ÇALIŞTIKTAN SONRA 2007 – 2012 YILLARI ARASINDA SU VE KANALİZASYON İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNDE BULUNMUŞTUR. HALEN AYNI KURUMDA DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNDE ÇALIŞMAKTADIR. TOFAŞ SAS,DSİ NİLÜFERSPOR KULÜPLERİNDE ALT YAPIDA VE GÜMÜŞHANE TELEKOMSPOR DA KARADENİZ BÖLGESEL LİGİNDE BASKETBOL OYNAMIŞTIR. BURSA GÜNDEM GAZETESİ VE BURSA’NIN ÖNEMLİ HABER PORTALLARINDAN www.gundem16.com SİTESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE KÖŞE YAZARLIĞI YAPAN HAKAN KAYA ÇEŞİTLİ DERGİ,GAZETE VE İNTERNET HABER SİTELERİNDE MAKALE VE YAZILARI YAYINLANMIŞTIR.

14/09/2009 tarihinde İNŞAAT içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

%d blogcu bunu beğendi: