GAZPROM 400 metrelik Yeni Merkezini St. Petersburg’a İnşaa Edecek


Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, 400 metre uzunluğunda camdan kulesini St. Petersburg’a inşa edecek. Şehrin tarihi dokusunu bozacağı gerekçesi ile yapılan itirazları inceleyen St. Petersburg şehir yönetimi, ‘Ohta Center’ olarak adlandırılan kulenin inşa edilmesinde herhangi bir engel görmediklerini açıkladı.
m71850

UNESCO Gazprom merkez binasının kurulması ile birlikte şehrin dünya tarihi ve kültürel mirasları listesindeki konumunun zarar görebileceği uyarısında bulunuyor. 300’den fazla köprüsü, beyaz geceleri ile ünlü St. Petersburg artık Gazprom’un camdan kulesi ile de sembolleşecek.

İngiltere merkezli RMJM şirketinin inşa edeceği proje 2 milyar dolara mal olacak. Ünlü Smolensk Katedrali’nin yanına inşa edilecek, 77 katlı kulenin 2016 yılında tamamlanması öngörülüyor.

St. Petersburg’lu Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in de projeye destek verdiği biliniyor. Şehir Valisi Valentina Matviyenko da “Rusya’nın bir numaralı şirketinin gelişinden St. Petersburg memnun olur.” ifadelerini kullanmıştı.

St. Petersburg Vali Yardımcısı Roman Filimonov ise yaptığı açıklamada, şehir yönetiminin projeyi uygun bulduğunu doğruladı. Şehirde uygulanan 100 metrelik sınırın aşılması ile ilgili özel bir izin çıkarıldığı kaydedildi. Filimonov değerlendirmesinde, “Her şey artık Vali Valentina İvanovna’ya bağlı. Kararı imzalayabilir ya da imzalamayabilir de.” hatırlatmasında bulundu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s