İNTERNET GAZETECİLİĞİ – www.gundem16.com KÖŞE YAZISI – 01 EKİM 2009


58_2 İNTERNET GAZETECİLİĞİ             ( www.gundem16.com – 1 EKİM 2009 )

Geçen yüzyılın sonlarına doğru tanıştığımız internet hızla gelişerek hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri oldu.İnsanlığın bilgiye,öğrenmeye olan ihtiyacının sonsuzluğu düşünülürse bu ilişkinin daha da derinleşeceği hele birde sesli-görüntülü iletişim imkan kabiliyeti,sosyal paylaşım avantajları açısından en önemli kitle iletişim aracı olduğu su götürmez bir gerçektir.

İnternet gazeteciliği de bu örülü bağın en önemli kazanımlarındandır.İnternet gazeteciliğinin gelişimi sonucu geleneksel gazetecilik kavramı ile çatışmada başlamıştır. İnternetin giderek yaygınlaşması, iletişim ve haber alma kültürünü de etkilemektedir.Konuya geleneksel gazetecilik tarafından bakanların en büyük sıkıntısı internet gazeteciliği ile birlikte özellikle emek-iş gücü azalması,reklam gelirlerindeki azalma,tiraj düşmesi ve işten çıkarma gibi mağduriyetlerin oluşması en büyük sıkıntıları olduğu belirtilmektedir.Bu sıkıntıların bir çoğuna katılmamak elde değil fakat ,gelişen teknolojilerle gelen kolaylık ve kabiliyetlerin kullanılmaması gibi bir durum söz konusu olamaz.Zaten gerek yazılı gerek görsel medya kendi kulvarlarında faaliyetlerine devam ederken internet gazeteciliğine de el atmışlardır. Klasik okur ile gazete sayfası arasındaki fiziksel temas, klasik gazete okumanın bir yaşam biçimi, bir kültür olması açısından kitlesi itibari ile hiç bir zaman klasik gazetecilik anlayışının bitmeyeceği açıktır.

logo
İnternet kullanıcıları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her ne kadar en pahalı internet hizmeti olmasına rağmen baş döndürücü bir şekilde artmaya devam ediyor. Ülkemizde en son yaklaşık olarak her dört evden birinde internet hizmetinin bulunması bununla beraber yazıya konu internet gazeteciliğin ne kadar etkin bir iletişim olduğu nasıl bir talebe arz oluşturduğunu göstermektedir.Ben ülkemizde her 4 evden birine gazete girebileceğini düşünmüyorum.Hatta bir zamanlar meşhur ansiklopedi,porselen,TV kampanyalarını bile gerçekleştirseler o milyon tirajlara artık çok uzaklar.
Hızla gelişen internet gazeteciliğinde ne yazık ki şu an için yasal durum çok üzücü.Günümüz itibari ile İnternet Gazeteciliğini tanımlayan, hak ve sorumluluklarını belirleyen bir özel yasa yok. Sonuçta telif hakkı, sansür, ilan ve reklam gibi konularda hukuksal açılımlarının yapılması icra ettikleri görevleri gazetecilik olmasına rağmen gazetecilik iş kolu olarak tanımlanılmaması vakit geçirilmeden çözüm bekleyen sorunların başında gelmektedir. Tabi güzel gelişmelerde yok değil özel bir yasası olmamasına rağmen ülkemizde ön lisans olarak internet gazeteciliği ve yayıncılığı bölümü bulunmaktadır. Sayıları şimdilik az da olsa bu bölümlerin beklenenden fazla ilgiyi görmesi internet gazeteciliğinin kurumsal ve hukuksal yapılanmalarıyla birlikte tanım kazanması için olumlu bir etkisi olacağına işaret kabul edilebilir

Hakan KAYA – İnşaat Mühendisi

www.gundem16.com

www.hakankaya.wordpress.com

e-posta : insmuhhakankaya@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s