www.gundem16.com – KÖŞE YAZISI – 02 EKİM 2009


58_2BURSA VE KENT LOBİCİLİĞİ ÜZERİNE…

Lobi faaliyetleri elde etmek istediğiniz mesele ile ilgili kişi ve kuruluşları etkileyerek sonuca ulaşmanıza zemin hazırlayan hareketlerdir. Ülkemizde son zamanlarda lobiciliğin karşımıza çıktığı farklı bir alanı daha var. O da şehirlerin nüfuz oluşturarak yatırım alma ve kendisini ön plana çıkarma çalışmaları yani kent lobiciliği… Kent lobiciliği kavramını kendi şehir ve bölgeleri ile ilgili karar süreçlerini yönlendirme faaliyetleri olarak tanımlamamızda sakınca yoktur.

Şehir lobiciliği konusunda Bursa’nın ne kadar zayıf olduğu tüm çevrelerce bilinir. Bursa kentinin lobi faaliyetlerinde kuvvetli olduğunu iddia edenlere geçmiş süreçlere ve arşivlere bakmasını tavsiye ederim. Olaya dışarıdan tarafsız bakan dostların görüşleri önemlidir çünkü taraf değillerdir. Karşılaştığım sorulara bazen cevap vermekte dahi güçlük çekiyorum. Bu zorluk herkesin Bursa ve bölgesinin sahip olduğu sosyal-kültürel ve tarihi zenginliğin farkında olmalarından ileri geliyor. Bursa ile ilgili kaçan fırsat ve yatırımların çok basit nedenlerden şehre ulaşmadan diğer kentlerde bu yatırımların hayat bulması kadar doğal bir şey yoktur. Siz taşın altına elinizi koymaz birlik olamazsanız bu kentin önderi ve söz sahibi de değilsiniz demektir. Ne yazık ki ortada Bursa’nın proje ve yatırımları için lobi faaliyeti yaptığını zannedenlerin başarıları ortadadır. Kimse kusura bakmasın bu misyonu kazanabilmek için önce bölgesini bilecek daha sonrada kentlilik bilincine sahip olmaları gerekir. Burada kentin asıl sahiplerine olan bireylere de çok önemli görevler düşmekte.

logo

Ne yazık ki yıllar önce kurulması gereken ikinci devlet üniversitesi hala öğretime başlamış değil hala yer tartışmaları ve de ilçeler arası çekişmeler devam etmekte. Üniversitenin açılmadığı her geçen gün kentin zararınadır. İkinci üniversitenin özellikle teknik üniversite olması ile birlikte en gelişmiş sanayiye sahip Bursa’nın ar-ge-istihdam – proje geliştirme konularına aynı zamanda ekonomiye vereceği katkıyı kimse inkar edemez. Üniversite öğrencileri ve çevrelerinde gelişen üniversite ticaret – ekonomisi oluşmaktadır. Buna en iyi örnek olarak Eskişehir’i gösterebiliriz.Havaalanı rezaleti ise kaç yıldan beri gözler önünde. Bu şehrin ayıbı olarak Yenişehir de haftada kalkan 3-4 sayılı sefer haricinde bomboş beklemekte. Bu konunun kente kaybettirdiklerine gelince Turizm başta olmak üzere sanayi, ulaşım gibi konular. Kimse talep azlığı gibi konuyu bahane edemez Bursa gibi Balkan-Doğu Anadolu–Güney Doğu Anadolu-Karadeniz kökenli ve birçok dış memleketlerde gurbetçisi olan kente kimse talep az olduğunu öne süremez. Gaziantep-Trabzon-Urfa Havaalanları ile Yenişehir Havaalanını iç ve dış hat seferlerini karşılaştırırlarsa bu arada ki farkı çok iyi görebilirler. Zaten Çevre yolundan gittiğiniz de havaalanı tabelasını dahi göremezsiniz.

Kentlerin tanıtımında marka değerleri önemlidir. Uluslararası alanda spor en önemli tanıtım araçlarından biridir. Maalesef spor ve kent anlamında en önemli markamız Bursaspor’un nasıl alt kümeye düşürüldüğüne şahit olduk. Stadyum meselesi de geç kalınmadan bir an inşaatına başlanılmalıdır.

Kent lobiciliğinin başarısı için kurumsallaşması gerekmektedir. Kurumsallaşmanın en önemli bölümünü birey oluşturmaktadır. Özellikle kişilerin bölgelerine sahip çıktığı şehirlerde bu kültürün daha hızlı geliştiği görülmektedir. Şehrin yerel yöneticileri, siyasetçileri, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, iş dünyası, medyası, üniversitesi ve bürokrasi de bu faaliyetlerin önemini kavramalı ve içinde yer almalıdır. Şehir lobiciliği o bölgeye ait ve ikamet eden toplulukların en önemli ortak paydalarından birisidir. Bursa da kaybettiğimiz fabrika,ve benzeri yatırımları,kazanımları kent lobiciliği anlamında kayıptan daha çok kazanıma dönüştürmek için yukarıda belirttiğim birliktelik sağlanmalıdır.

Hakan KAYA – İnşaat Mühendisi

yazıya ait link :

http://www.gundem16.com/yazar_detay.php?kimlik=58&makale=605

www.gundem16.com –   www.hakankaya.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s