www.gundem16.com 23/10/2009 Köşe Yazısı


İkinci üniversite Bursa Teknik Üniversitesi olmalı58_2

Bursa ilinin çok daha önceden hak ettiği ikinci üniversite hadisesi epey zamandır dilimizden düşürmediğimiz konuların başında geliyor. Konu artık Bursa sınırlarını aştı. Ankara da ilgili ve yetkili makamlarda tartışılırken yavaş yavaş karar aşamasına da geliniyor.

Son zamanlarda Gemlik ilçesinin büyük bir çaba içerisinde olduğunu takip ediyoruz. Bursa’nın ikinci üniversitesine talip olduklarını açıkça belirtiyorlar. Öyle bir aşamaya gelindi ki siyasi arenada rakip olan CHP’li Belediye başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Teşkilatı tek bir ses olarak hareket ediyor. Hatta bölgelerini temsilen vekillerimizden Altan KARAPAŞAOĞLU , eski belediye başkanları değerli meslektaşım Nurettin AVCI ve de Mehmet TURGUT’un desteğini de aldıkları açık olarak gözüküyor.Anlayacağınız üzere Gemlik ilçesinin tüm kentsel dinamiklerini de arkasına alan bu oluşum son yıllarda eşine rastlanmayacak bir birlikteliğe dönüştü.Öyle ki Gemlik Üniversitesi Yaptırma Yaşatma ve Koruma Derneği olarak bu çalışmalarını sistemli ve örgütlü bir şekilde bu dernek çatısı altında gerçekleştirmektedirler.Kısacası Gemlik ilçesinde ikinci üniversite için konsensüs sağlanmış.

İlçede Uludağ Üniversitemize ait Denizcilik ve Hukuk Fakültesi ile birlikte yüksekokulun bulunması, Bursa şehir merkezine yakınlığı büyükşehir sınırları içerisinde olması, Yalova yolu ve liman ikinci üniversite için en büyük şansları gibi gözüküyor.

Buraya kadar her şey iyi güzel fakat sorun Gemlik kent dinamiklerinin oluşturduğu bu konsensüs ‘’nasıl olursa olsun ikinci üniversite Gemlik’te olsun’’ izlenimi vermeye başlamaları ülkemizde ODTÜ-İTÜ-YTÜ VE KTÜ olmak üzere sayıları 4 adet olan teknik üniversitesine eklenmesi düşünülen Bursa Teknik Üniversitesi söylemine karşı olan hatta kurulacak 5.Teknik Üniversiteyi kendi illerinde bölgelerinde kurulmasını bekleyen bölgeler olduğu unutulmamalıdır.

Önceki yazılarımdan birinde Bursa’nın, sanayi ve ticaret alanında ülkemiz adına üstlendiği rolle birlikte, ithalat-ihracat, istihdam, dış göç,Ar-Ge kriterleri açısından Teknik Üniversite ihtiyacının önem kazandığını, Uludağ Üniversitesi’nin çok büyüdüğünü, bu büyümeye paralel olarak ihtiyacı karşılamadığını sizlerle paylaşmıştık.Bu ihtiyaçlar ışığında Bursa Teknik Üniversitesi oluşumunda ne kadar geç kalındığı da ortada. Bursa’nın sanayisi-ekonomisi ile Türkiye’nin en önde gelen merkezlerinden biri olması Teknik Üniversite tezini kuvvetlendiriyor.

Bundan sonra sadece Gemlik değil tüm Bursa kent dinamikleri bu konunun gerçek manada takipçisi ve aynı zamanda destekçisi olmalıdır. Bursa Teknik Üniversitesi’nin oluşmasına engel olacak hiç bir neden bulunmamakta olup aksi yönde gerçekleşecek her türlü oluşum ihtiyaca cevap olmayacaktır. Üniversitelerin kurulduğu bölgelere kazanımlarını saymaya çalışmak sadece bir köşe yazısına yeteceği kanısında değilim bunu da takdirlerinize bırakıyorum.

logo

Bursa Teknik Üniversitesi kurulması ile ilgili bölgemizin iktidar ve muhalefet olmak üzere bütün vekillerin, akademik odaların, sivil toplum örgütlerinin Gemlik’te sağlanmış olan birlikteliği örnek almalarını , bu konuda istekli olan ve çabaları takdire şayan Gemlik bölgesindeki değerli dostlarımıza destek olmalarını bekliyoruz.
Son olarak Gemlikli hemşehrilerimizin ikinci üniversite taleplerini Gemlik’te kurulmak üzere BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ olarak dile getirmelerini, şu anda ülkemizde toplam sayıları 141 adet olan Üniversitelerden 142.si olması yerine 5.Teknik Üniversiteye ev sahipliği yapmasının daha iyi olacağı düşüncesindeyim.
Gemlik ilçemize üniversite kurulmalı bu üniversitede Bursa Teknik
Üniversitesi olmalı…

Hakan KAYA
İnşaat Mühendisi

yazıya ait link : http://www.gundem16.com/yazar_detay.php?kimlik=58

www.gundem16.com

www.hakankaya.wordpress.com

insmuhhakankaya@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s