Hakan KAYA www.gundem16.com 25 Kasım 2009 Tarihli Köşe Yazısı


EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK

Tüm dünyayı kasıp kavuran küresel ekonomik krizin ülkemizi teğet geçmediği acı bir gerçek. Konu ile ilgili uzman çevreler içinde bulunduğumuz 2009 yılı ve 2010 yılının tamamına yakın bu kriz ortamının devam edeceğini belirtiyorlar.

Küresel kriz ortamının en acı bilançosunda tüm toplumlar için geçerli olan işsizlik olgusu en başta gelmektedir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünya ekonomisinin yıllık görünümüyle ilgili son raporunda, üyelerinden 30’unda işsizliğin muhtemelen artacağı uyarısında bulundu. İnsanın yazası gelmiyor ama bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor OECD’nin tahminine göre Türkiye’de işsizlik oranı yıl sonunda yüzde 10,7’den yüzde 14,6’ya çıkacak ve 2010’da da yüzde 15,2’ye yükselecek Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, birçok üye ülkenin ekonomisinin bu yıl büyümeye başladığını ancak bu sürecin sancılı olacağını vurguluyor. Örgüt tüketicilerin, iş adamlarının ve hükümetlerin borçlarını azaltmaya çalıştıklarına, o nedenle genelde yüksek büyüme oranlarının görülemeyeceğine dikkat çekiyor.

Hani şu teşvik amaçlı bir reklam var simit alırsan simitçi kazanır simitçi kazanırsa fırın kazanır sakız alırsan bakkal kazanır bakkal kazanırsa fabrikadaki işçi kazanır. Yok öyle gel bir de bunu aylardır işsiz olan sabahları eşine ve çocuklarına işe gittiğini söyleyerek bütün günü iş arayarak geçiren akşam eve işsiz bir şekilde dönen işsize anlatın. Evlendikten bir süre sonra kriz bahanesi ile işten çıkartılıp borçları ile baş başa kalan ve anne babasının yardımları ile geçinmeye çalışanlara ise hiç anlatamazsınız.

Bir de bunlara ilköğretimden bu yana yüzlerce sınav vermiş ÖSS’ler, Final sınavları sonucunda fakültesinden mezun olmuş ama günde en az 4-5 yere CV bırakan haber bekleyen diplomalı işsizlerde eklenince en acı tablolardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm beklenti ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması ve yeni istihdam paketi ile çare bulunması fakat görünen bu uygulamalarında yeterli olmayacağı.
Zaten bu gibi kriz ortamlarını da bahane eden işverenlerce işten çıkarmalar artan işsizliği perçinlemektedir.

İnsanlar mutsuz, çarşıda pazarda alış veriş yok, kredi kartları ile minimum ödemeler ile geçirilen aylar daha nereye kadar gider bilmem.

Tek bildiğim bir an evvel istihdamı artıracak önlemlerin alınması. Bazı çevrelerce şu meşhur deyimlerimiz var ya irtica tehlikesi gibi açılım gibi…

İşsizlik sonucunda ihtiyaçların karşılanamaması ile aile yapısına olumsuz zararları, suç oranlarının artması kısaca toplumun huzur ve mutluluğunun sekteye uğramasına yol açar.

Geçin bunları ülkemizin öncelikli sorunu ne irtica tehlikesi ne de gereksiz açılım süreçleri EN ÖNEMLİ SORUN İŞSİZLİK…

ACI KAYBIMIZ ÖMER LÜTFİ METE …

Geçtiğimiz hafta Milletimizin yetiştirdiği müstesna bir ilim ve irfan adamı gazeteci-yazar Ömer Lütfi METE beyefendinin geçirdiği kalp krizi sonucu vefatını derin bir teessür ile öğrendik. Ebediyete uğurladığımız merhuma ALLAH (C.C.) ‘tan rahmet, ailesi ve sevdiklerine sabırlar temenni ederim.

MİLLETÇE BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE NİCE BAYRAMLARA …

Hakan KAYA

İnşaat Mühendisi

www.gundem16.com 25 \ 11 \ 2009

yazıya ait link ;  http://www.gundem16.com/yazar_detay.php?kimlik=58

www.hakankaya.wordpress.com

insmuhhakankaya@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s