www.gundem16.com 03 ARALIK 2009 TARİHLİ HAKAN KAYA KÖŞE YAZISI


ŞUBAT SOĞUKLARINDA ÜŞÜMEYE VE ÜZÜLMEYE DEVAM…

Tarih sürecinde tüm ulusların zaferleri,felaketleri,devrimleri gibi çeşitli hadiseleri bulunur.Bu olayların kayda değer olanlarının hepsi ülke tarihi olarak belleklerde ve yazılı kayıtlarda kalır.28 Şubat ve bu sürecin meyveleri milletin egemenliğine,insan haklarına,eğitimde eşitlik ilkesine,ülke ekonomisine verdiği zarar ve kayıplar ile yıllarca unutulmayacak olup tarihin tozlu sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti adına kara bir leke olarak kalacaktır. Geçen hafta Danıştay 8. Dairesinin bayram arefesinde aldığı karar üzerine millet üzerinde büyük teessüre ve güven kaybına yol açmıştır.Bu hadisede 28 Şubat’ın sancılarından biri olarak milletimize armağan olarak kalmıştır .
Danıştay 8. Dairesi İstanbul Barosu’nun başvurusu üzerine incelemesini tamamlayıp YÖK’ün katsayı kararının yürütmesini durdurması kararını alması ile daha çok meslek ve imam hatip liseli başta olmak üzere onbinlerce aileye bayramı zehir etmişlerdir.Esas üzüntü kaynağımız yine milletin içinden çıkmış olan Danıştay üyelerinin kararları ile yine aynı milletin içinden çıkan vatan evlatlarının eğitim hakları açısından son derece adaletsiz bir karar alınmasıdır.
Katsayı adaletsizliği konusunda YÖK’ün tamda yanlıştan dönüp eğitimde eşitlik ilkesi ile aldığı karar sonucunda adalet tecelli etti derken anlamsızca bir başvuru üzerine yürütmeyi durdurma kararı çıktı.Burada o kadar üzücü bir durum var ki buda karar Arefe günü açıklanıp itiraz gerekçesi için ilgili kuruma 7 gün süre tanınıyor.Zaten Bayram tatili 4 gün süreceği apaçık ortada iken burada ki maksadı anlamak için sanırım arif olmak gerekmez.
Yıllardır kamuoyunun vicdanını yaralayan katsayı uygulamasını düzelten YÖK kararına karşı, Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı onbinlerce öğrenciyi yine mağdur edecektir. Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olan katsayı uygulamasında ısrar etmek kimse kusura bakmasın hukuki değil, ancak ve ancak ideolojiktir. Ülkemiz hukuk sistemine yakışmayan bir olayda Danıştay Kararlarının aynı konuda farklılık göstermesidir. Danıştay`ın 10 Ağustos 2009`da katsayıyla ilgili bir dava için ” Katsayı belirleme ve sınav sistemini değiştirme yetkisi YÖK`tedir. ” kararı verdiği belirlenmiş olup ancak aynı daire, bu kararının üstünden sadece 3 ay geçtikten sonra, yine katsayıyla ilgili tamamen zıt yönde karar vererek, meslek liseleriyle normal liseleri eşitleyen katsayı konusunda açılan dava için yürütmeyi durdurma kararı almıştır. Kesin olan Danıştay`ın birbirine zıt iki ayrı kararı ile aynı mahkemenin çelişkiye düştüğüdür.Hukukta çelişki ve karmaşaya yer yoktur.

Danıştay yürütmeyi durdurması ile ilgili hukuk cinayeti işleyerek insan hakları ihlali yapmış olup aynı zamanda anayasamızda ki eşitlik ilkesine tamamı ile ters bir karar vermiştir.Danıştay’ın almış olduğu katsayı ile ilgili kararın milletin iradesini hiçe sayan, onları esaret ve cehalet kafeslerine koymak isteyen darbeci ve despot zihniyetin ekmeğine yağ sürmüştür.Bakalım bundan sonra ” Meslek Lisesi Memleket Meselesi ” nasıl diyecekler.Daha düne kadar meslek liselerinde bir çok bölümde kontenjanların dolmadığından şikayet ediliyordu.
Öyle ki sanayimizde ara eleman sıkıntısı o kadar fazla sayıda olması buna çözüm olarakta meslek liselerinin daha cazip hale getirilmesi gerekirken Danıştay Mahkemesine yapılan başvuru,farklı zamanlarda alınan birbiri ile çelişen kararlar ile 28 Şubat ürünü zihniyetin her zaman ki gibi ülke ekonomisi,kalkınması gibi millet huzuru ve refahı gibi işin sosyal boyutunla yakından uzaktan ilgisinin olmadığı bir kez daha göstermiştir.28 Şubat postmodern darbesinden tam 12 yıl geçti.Fakat ülkemiz ve milletimiz nezdinde yaralarımız sarılmamış olmasına rağmen hala inatla bir grubun iktidar savaşına yeniden şahit oluyoruz.
Şu meşhur deyimleriniz olan ” yargı kararları hakkında kimse ideolojik diyemez ” veya ” hukuk herkese lazımdır.” gibi nakaratlar artık halk nezdinde nazarı itibar görmemekte verilen kararlar çok kısa süreç geçmesine rağmen çelişki göstermektedir.İnanın tüm bu çabalar malum olanın ilanından başka bir şey değildir.Bırakın artık bu masalları.Ülkemiz üzerinde kirli planları olan kökü dışarıda grup ve oluşumların etkisinden çıkın .Bu ülke ve milleti o şubat soğuklarında üşütmeyin ve üzmeyin.Buna hiç mi hiç hakkınız yok.Milletimiz,Cumhuriyet kavramına ve kazanımlarına en az sizler kadar sahiplenmiş ve benimsemiştir.Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Hakan KAYA
İnşaat Mühendisi

Yazıya ait Link : http://www.gundem16.com/yazar_detay.php?kimlik=58

www.gundem16.com –    www.hakankaya.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s