Birleşmiş Milletler İsrail ve ABD’nin oyuncağı mı?


Kendi talebiyle imzalanan Takas Anlaşması’nı kaale almayan ve İsrail’in nükleer gücünü sürekli görmezden gelen ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ni de istediği gibi kullandığı iyice netleşti.

Kullanılmış mendil parçası

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkesine BM Güvenlik Konseyi’nde oylanan yeni yaptırımlar konusunda konuştu. Yeni yaptırımları değerlendiren Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin bu yaptırımları tanımadığını ve hiçbir yaptırımı da tanımayacaklarını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin adım adım ilerleyerek Tahran anlaşmasının zeminini oluşturduğunu belirterek, “17 Mayısta Tahran anlaşması sağlandı. Bu anlaşmanın zeminini hazırlayan şey de Sayın Obama ile son olarak Nisan ayında yapılan görüşme ve Sayın Obama tarafından bize yazılan mektuptur” dedi.

Davutoğlu, Türkiye’ye gönderilen mektubun Brezilya’ya gönderilen mektupla aynı olduğunu ve burada kendilerinden talep edilen ana unsurların Tahran anlaşmasıyla sağlandığını ifade etti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kanal 24’te katıldığı bir programda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye’nin nükleer silahlar konusunda ilkesel olarak bir tutum içinde bulunduğunu ve çok uzun zamandır bunu her zeminde vurguladığını bildiren Davutoğlu, Türkiye’nin nükleer silahlara karşı olduğunu ve nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge istediğini söyledi. Türkiye’nin, barışçıl nükleer enerjinin herkesin hakkı olduğuna inandığını ifade eden Davutoğlu, nükleer tekel oluşmasının doğru olmadığını ve bu durumun bazı ülkelere ekonomik rekabette fayda sağladığını kaydetti.

Türkiye’nin her iki konuda da çıkacak ihtilaflarda çözüm yolu olarak diplomasiyi benimsediğini vurgulayan Davutoğlu, askeri yönteme kesinlikle karşı olduklarının altını çizdi. “Biz bölgemizde nükleer silah istemiyoruz” diyen Davutoğlu, İran’ın nükleer programıyla ilgili bu süreçte şeffaf davranması ve UAEK ile işbirliği içinde hareket etmesi gerektiğini kaydederek, geçen yıl yürütülen müzakerelerin koptuğunu, ancak daha sonra müzakerelerin Türkiye’nin girişimleri sonucunda tekrar başladığını hatırlattı. “Türkiye’nin bu sürece müdahil olması da yeni değildir” ifadesini kullanan Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin, İran’a ilk yaptırımın uygulanmaya başladığı 2006 yılından bu yana sürecin içinde bulunduğuna dikkati çekti. Davutoğlu, “Biz BM Güvenlik Konseyi’ndeki herhangi bir üye değiliz. Biz İran’a komşu olan yegane BMGK üyesi ülkeyiz” dedi. İran’a uygulanacak yaptırımların Türkiye’ye maliyetinin olacağını ifade eden Dışişleri Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yaptırımlar, bugünkü geçen haliyle yumuşatılmış bir hali ve bunda Türkiye’nin çabalarının, Tahran anlaşmasının etkisi olmuştur. Hazırlanan taslakta, gayrı resmi olarak paylaşılan taslakta, özellikle enerji ticaret, ulaştırma, sigortacılık, bankacılık gibi alanlarda ciddi müeyyideler geliyordu. İsrail’in istediği yaptırımlar, İran’ı felç kılacak yaptırımlardı.” Diplomasiyle ciddi bir mesafe aldıklarını belirten Davutoğlu, Türkiye’nin dünyada yalnızlaşması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Türkiye’nin BMGK’nın yaptırım kararlarına uyup uymayacağı sorusunu cevaplayan Davutoğlu, şu ana kadar İran’a yönelik 6 yaptırım kararı çıktığını hatırlatarak, Türkiye’nin de bu konuda geçmişteki uygulamalarını sürdüreceğini bildirdi.

Kaynak : http://www.milligazete.com.tr – 10/06/2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s