Kanlı Baskına İsrail ordusundan UYDURMA RAPOR


İsrail, Gazze’ye yardım konvoyuna düzenlenen saldırı ile ilgili raporunu açıkladı. Uluslararası sularda yardım konvoyuna saldıran İsrail ordusu, yeni raporla yine kanlı saldırısını aklamaya çalıştı.
İsrail ordusu soruşturma komisyonu, Gazze’ye giden yardım filosuna düzenlenen ve 9 Türk’ün ölümüne yol açan saldırıyla ilgili raporunu açıkladı. 100 sahifelik raporda İsrail kendisini aklamaya çalışılırken, Mavi Marmara gemisini de sanki kuşatma altındaki zavallı Filistin halkına yardım götüren bir gemi değil de, donanımlı bir savaş gemisi gibi gösterilmeksi uzmanları şaşırttı.

İsrail ordusunun hazırladığı raporda, İsrail’in istihbarat eksikliği ve bir dizi operasyonel hatasının olduğu ve bunun kötü sonuçlara neden olduğu belirtildi. Deniz Kuvvetleri komutanları, baskın sırasında karşılanabilecek direniş ihtimalini yeterince dikkate almamakla suçlandı.

İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi’ye teslim edilen 100 sayfalık raporda, saldırıda “operasyonel hatalar” olduğu belirtiliyor.

HATA YOK, BAŞARISIZLIK VAR

İsrail askerleri hakkında bireysel değerlendirmelerde bulunmayan rapor, operasyonun planlanmasında ve uygulamasında ihmal olmadığını savundu ve “planda hata yok, sadece başarısızlık var” değerlendirmesini yaptı.

ŞİDDETE HAZIRLANANLARI GÖRÜNCE PLANI GÖZDEN GEÇİRMELİYDİ

Deniz Kuvvetleri’ni, B planı olmadığı için eleştiren rapor, “İsrail ordusu hava ve denizden şiddetlw direnmeye hazırlanan aktivistleri gördüğü zaman, komandoları güverteye indirme kararını bir daha gözden geçirmeliydi.”

İLK ATEŞİ GEMİDEKİLER AÇTI

Komisyonun Başkanı Giora Eiland tarafından Gabi Aşkenazi’ye takdim edilen rapor, gemiye inen komandolara ilk kez aktivistlerin ateş ettiğini de iddia etti. Raporda, “Muhtemelen önceden hazırlanan silahlarla aktivistler ateş etti. İsrailli bir askerin dizinden çıkarılan kurşunun çapı, donanmanın kullandığı kurşunların çapından farklıydı” ifadesi yer aldı.

UZMANLAR: RAPORLA GÜNDEM SAPTIRILIYOR

Mavi Marmara gemisine saldırının uluslararası kamuoyunda İsrail’i çok zor duruma düşürdüğünü belirten uzmanlar, İsrail’in kendini aklamak için uydurma raporlara başvurduğunu belirtti.

Uluslararası sularda gemiye saldırmanın başlıbaşına bir suç olduğunu belirten uzmanlar, gemideki batılı insanların dahi İsrail’in bir uyarıda bulunmadan saldırdığını ve bunun uluslararası ceza gerektiren bir suç olduğunu söyledi.

Video görüntülerinin Mavi Marmara gemisindeki yardım gönüllülerin silah taşımadığını çok açık bir şekilde gösterdiğini belirten uzmanlar, İsrail’in ilk kurşunu onlar sıktı yalanına başvurmasını kınadıklarını açıkladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s