Ayasofya için Referandum


Yunan asıllı bir grup Amerikan vatandaşının 17 Eylül Cuma günü Ayasofya’da ayin yapmak için ülkemize gelecek olmasına Memur-Sen’e bağlı Büro Memur-Sen’den sert tepki geldi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Müslümanlara yasaklanan Ayasofya’da Rumların ayin için girişimde bulunacak olmasının Fatih’e ve tarihimize hakaret olduğunu söyledi. Yazgan, Ayasofya’nın ibadete açılması için referandum çağrısında bulundu.

Batılıların Ayasofya’yı kilise yapmak için her türlü girişimi yaptığını savunan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan kimi zaman konser kimi zaman kültür gezisi adı altında bu tür faaliyetlerin yapıldığını söyledi. Yazgan, Yunan asıllı bir grup Amerikan vatandaşının Müslümanların kutsal günlerinden Cuma günü Ayasofya’da ayin yapmak için Türkiye’ye gelmesinin ülkemize ve tarihimize meydan okumak anlamına geldiğini belirterek bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Fatihin Kemiklerini Sızlatmaktan Artık Vazgeçelim

Ayasofya’nın kapalı olduğu her an Fatih’in mezarında rahat uyumadığını, kemiklerinin sızladığına inandığını belirten Yazgan, Ayasofya’nın garipliğine son vermenin bu milletin Fatih’e olan vefa borcunu ödemesi anlamına geleceğini de kaydetti. Yazgan, ” Fatih Sultan Mehmet fethin sembolü Ayasofya’nın kıyamete kadar camii olarak kalmasını bütün insanlığa emanet ve vasiyet etmiştir. Bu ülkeyi bize vatan yapan Cihan Padişahı Fatih’in emanetinin bugün kilitli ve zincire vurulmuş olması bizleri derinden yaralamaktadır. Artık bu ayrılık son bulmalı. Fatih’in mezarında kemiklerini sızlatmamak için Ayasofya’nın en kısa sürede cami olarak ibadete açılmasını istiyoruz. Ayasofya’nın kapalı olduğu her gün işkence, yeniden ibadete açıldığı gün ise bayram olacaktır” diye konuştu. 

Ayasofya İçin Referandum Yapalım

Ayasofya’nın yılardır kapalı olmasının yetmiş milyonu derinden yaraladığını kaydeden Yazgan, Ayasofya’yı özgürlüğüne kavuşturmak için referandum yapılması önerisinde bulundu. Yazgan, “Ayasofya İstanbul’un fethini simgeleyen tarihi bir semboldür. Fatih Sultan Mehmet Han’ın bu aziz millete en büyük hediyesidir.600 yıl boyunca ibadete açık olan caminin sonradan müzeye dönüştürülmesi milletimizi daima derinden yaralamıştır. Bugün 12 Eylül ile hesaplaşmak ve daha özgür bir ortamda yaşamak için milletimiz sandık başına giderek referandumda evet demiştir. Aynı şekilde Ayasofya içinde referandum yapılmalıdır. Herkes Ayasofya’nın ibadete açılmasını istiyor ancak kimse adım atmıyor. Bu kör düğümü açmanın yolu referandumdur. Millete gidelim ve Ayasofya’nın Camii olarak açılmasını mı yoksa böyle kapalı kalmasını mı istediklerini soralım. Eminin bu millet Ayasofya’nın bir an önce eski ihtişamlı günlerine dönerek camii olarak yeniden ibadete açılmasına Evet diyecektir” şeklinde konuştu.

KAYNAK : www.milligazete.com.tr

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s